لیست کشورهای اروپایی-کشورهای عضو اتحادیه اروپا

لیست کشورهای اروپاییقاره اروپا در نیم‌کره شمالی واقع شده است و بعد از اقیانوسیه، دومین قاره کوچک دنیا می باشد. قاره اروپا با قاره آسیا در یک پهنه خشکی می باشند و با همدیگر اوراسیا را تشکیل داده اند.

مرز بین اروپا و آسیا را کوه‌های آرال تشکیل می‌دهند. مساحت اروپا حدود ۱۰ میلیون کیلومتر مربع است و با دارا بودن مساحت تقریبا  کم خود، اروپا بعد از آسیا دومین قاره دنیا از لحاظ تراکم جمعیت می باشد.

اروپا در حقیقت شبه جزیره‌ای در شمال غرب اوراسیا و در شمال قاره آفریقا قرار گرفته است. اروپا که به علت  واقع شدن در منطقه  معتدل شمالی به قاره سبز مشهور است میان آب‌ های دریای خزر و دریای سیاه در جنوب شرقی، مدیترانه در جنوب، اقیانوس اطلس در غرب و دریای آدریاتیک در شمال جای گرفته است. اروپا هم‌چنین جزایر فراوانی دارد که از جزایر وسیع آن می شود از  جزایر بریتانیا و ایسلند نام برد. تعدادی از شهرهای مهم و تاریخی دنیا مانند  لندن، رم، مسکو، آتن، و برلین در اروپا قرار گرفته‌اند.

لیست کشورهای عضو اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی می باشد  و هم اکنون ۲۶عضو این اتحادیه می باشند. همه کشورهای اتحادیه اروپا به غیر از بریتانیا و ایرلند عضو این توافق‌نامه هستند.

شهروندان بریتانیا در همه پرسی ۲۲ ژوئن ۲۰۱۶ که دیوید کامرون نخست‌وزیر وقت بریتانیاانجام داد  نظر  به خارج شدن بریتانیا ار اتحادیه اروپا را داشتند، بیرون آمدن بریتانیا از اتحادیه نیاز به  تایید پارلمان این کشور وتحویل رسمی آن به شورای اتحادیه را دارد. گرجستان نیز عضو نظارتی اتحادیه اروپا است  وانقریب  عضو همیشگی آن می شود شایان ذکر است که گرجستان در سال ۲۰۱۵ به  پیمان شینگن اروپا ملحق شد.

 

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید