نقشه ایران ، نقشه جغرافیایی شهر های مختلف ایران

نقشه ایران

ایران از لحاظ مکان جغرافیایی که دارد در قسمت جنوب غربی آسیا واقع شده است. ایران را می توان یکی از کشورهای خاورمیانه دانست. ایران از لحاظ وسیع بودن در 18 بین تمامی کشور های دنیا قرار گرفته است. از همان ابتدا نقشه ایران را اطلس جغرافیایی می نامیدند و همچنین در آن تمامی شهرها و همچنین راه های مربوط به آنها نیز نشان داده شده است. نقشه ایران بر اساس یک عکس ماهواره ای که از بالاترین ارتفاع گرفته شده است طراحی شد. با استفاده از نقشه ایران می توان موقعیت قرار گرفتن هر یک از شهر ها را دید و به علاوه به راحتی مسیرها را می توان دنبال کرد. همچنین میزان فصله همه شهرها از هم در نقشه ایران به وضوح مشخص است. 

ایران به طور کلی دارای 31 استان می باشد. که در نقشه ایران همه این استان ها با شکل وسعت آنها طراحی شده است و مشخص می باشد. بهتر است بدایند که برخی از کشورهای همسایه ایران در زمانهای قدیم قسمتی از خود ایران بوده است. جدا شدن این قسمت ها از ایران در دوره پهلوی صورت گرفت. به شکلی هر قسمت را به طور مجزا واگذار کردند. در حال حاضر هر کدام از آنها کشوری مستقل شدند. از جمله این کشور های همسایه آسیای مرکزی، قفقاز و به ویژه افغانستان بوده است که در بخش فلات و جلگه های ایران قرار داشت.

به همین دلایل است که با گذر زمان در شکل و ساختار نقشه ایران تغییراتی ایجاد شد. این مشکلات بعد از انقلاب از بین رفت و دیگر کسی نتوانست حتی کوچک ترین بخش ایران را صاحب شود. این امر از تغییرات ایجاد شده در نقشه ایران جلوگیری نمود. همچنین ایران به رودخانه های زیادی متصل است که از جمله آنها عبارتند از:

  • از قسمت شمالی کشور ایران به رودخانه های ارس، اترک و به علاوه دریای خزر وصل شده است.
  • از قسمت غربی به کوهای دامنه غربی زاگرس و آبریز اروندرود متصل می باشد.
  • از سمت شرق به کوه های غرب دره سند و هندوکش چسبیده است. 
  • از جنوب به دریای خلیج فارس و به ویژه دریای عمان گردیده است. 

شاید برای شما مورد توجه باشد اگر بدانید که  نصف ایران نیمه کویری و کاملا کویری است و تمام این قسمت ها در نقشه ایران به رنگ خاکی نمای داده شده است. به ویژه در نقشه ایران مشخص شده که چیزی در حدود 1/3 کوهستان می باشد و قسمت های دیگر نیز حاصلخیز است. قسمت های حاصلخیز و جلگه ای در نقشه ایران به رنگ سبز نشان داده شده است. 

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید