جاذبه های گردشگری قم، جاهای دیدنی قم، جاذبه های توریستی قم، مناطق دیدنی قم

جاذبه های گردشگری قم

استان قم حدود 1 % از مساحت کل ایران را اشغال کرده است. قم در سال 1373 به عنوان یکی از استان های مستقل ایران تعیین شد. جاذبه های گردشگری قم بسیار زیاد  است و افراد  زیادی همه ساله برای دیدن آنها به قم سفر می کنند. ما در این مقاله قصد داریم تعدادی از  جاذبه های گردشگری قم را به شما معرفی کنیم.

جاذبه های گردشگری قم

موزه صنایع دستی قم

ابن موزه در گذشته محل زندگی یزدا پناه بوده است و بعد از چندین سال به موزه صنایع دستی تبدیل شد. در این موزه تمامی صنایع دستی شهر قم به نمایش گذاشته شده است. از جمله این صنایع می توان به مواردی چون نقاشی روی شیشه، سفال و سرامیک، قلمزنی روی مس، لباس های سنتی، خرمهره و همچنین تراشیدن سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نیز اشاره کرد. این موزه یکی از جاذبه های گردشگری قم است که در خیابان 19 باجک و یا همان دی و در کوچه یازده قرار دارد.

جاذبه های گردشگری قم

امامزاده حلیمه خاتون

در یکی از روستاهای قم به نام " لنجرود " این امام زاده قرار گرفته است. این امام زاده به گونه معماری شده است که از بیرون به شکل 8 ترک آجری دیده می شود و از داخل به شکل مربع است. این امام زاده از 3 در راه دارد. گنبد این امام زاده بر اثر گذشت زمان سال ها دچار آسیب شده است. در روی مرقد سفید رنگی که در وسط این امام زاده وجود دارد کتیبه هایی نوشته شده که با خط ثلث می باشد. این نوشته ها نشان می دهد که این بنا مربوط به سال 1302 قمری می باشد.

جاذبه های گردشگری قم

کاروانسرای قلعه سنگی

کاروانسرای قلعه سنگی در فاصله 30 کیلومتری از شهر قم قرار گرفته است. این کاروانسرا به شکل 4 ایوانی ساخته شده است که  در زمان های قدیم بسیار مرسوم بوده است. این کاروانسرا از سنگ ساخته شده است. این کاروانسرا مربوط به زمان صفویه است که در 4 ساختمان دایره ای شکل احداث شده است. کاروانسرای قلعه سنگی جزء یکی از بهترین جاذبه های گردشگری قم به حساب می آید.

جاذبه های گردشگری قم

مدرسه فیضیه

یکی دیگر از  جاذبه های گردشگری قم مدرسه فیضیه می باشد که امروزه به عنوان یکی از به نام ترین حوزه های علم دین در تمام جهان به شمار می رود. ساخت مدرس فیضیه به قرن 13 قمری بر می گردد. علاوه بر این در دوره صفوی این بنا بازسازی شد. این مدرسه 4 ایوان دارد که قدمت ایوان جنوبی آن از بقیه آنها بیشتر است. اگر قص سفر به قم را دارید به شما پیشنهاد می کنیم تا دیدن مدرسه فیضیه را از دست ندهید. این مدرسه یکی از تاریخی ترین مکان های قم است.

جاذبه های گردشگری قم

پل دلاک

پل دلاک در سال 1380 در میراث فرهنگی و ملی کشور ثبت شد و ساخت آن به زمان صفویه بر می گردد. این پل در جاده قدیمی تهران به قم قرار گرفته است. طول این پل حدود 150 متر، عرض آن 80 متر و همچنین بازی دهانه ان به اندازه 18 متر می باشد. دهانه پل دلاک دارای قوس خاصی می باشد. این پل فاصله بسیار کمی با کاروانسرای قم دارد. همچنین به دلیل اینکه این پل در داخل یک رودخانه بنا شده پایه های آن نقش یک موج شک را نیز بر عهده دارد. 

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید