جاذبه های گردشگری شیراز، جاهای دیدنی شیراز، مناطق توریستی شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

شیراز شهری که می توان آن را شعر و ادب دانست. شکوه و عزمتی که این شهر زیبا و تاریخی دارد در تمام دنیا زبان زد خاص و عام می باشد. شیراز شهر سعدی و حافظ می باشد. تاریخ ایران را می توان  در این شهر از نزدیک لمس کرد و دید. شیراز پر است از ارزش های ادبی و تاریخی که این ویژگی آن گردشگران بسیاری را به سمت خودش کشیده است. جاذبه های گردشگری شیراز بسیار زیاد می باشد. ما در اینجا تعدادی از معروف ترین آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

دروازه قرآن

جاذبه های گردشگری شیراز

دروازه قرآن شیراز در قسمت ورودی این شهر واقع شده است. زمانی که وارد این شهر می شوید باید از زیر این دروازه عبور کنید. این دروازه را می توان شبیه به طاقی دانست که بسیار بزرگ است و در قسمت بالایی آن آیاتی از قرآن حک شده است. این کار را عضدالوله دیلمی انجام داد. او می گفت تمام کسانی که به شیراز رفت و آمد دارند باید به در سلامت باشند. دروازه قرآن در زمان حاکمتی کریم خان زند ترمیم شد. اما متاسفانه بر اثر منفجر شدن یک دینامیت دچار آسیب شد. در سال 1328 شمسی قمری برای چندمین بار این دروازه را بازسازی نمودند. امروزه یکی از جاذبه های گردشگری شیراز به حساب می آید. این دروازه در تنگه الله اکبر شیراز قرار گرفته است.

ارگ کریم خانی

جاذبه های گردشگری شیراز

یکی از جاذبه های گردشگری شیراز که بسیار معروف است، ارگ کریم خان می باشد. این ارگ در زمان زندیه معماری شد و در همان دوره ساخته شد. زمینی که این ارگ در آن ساخته شد چیزی حدود 13000 متر مساحت دارد. این ارگ به دلیل اینکه کریم خان در دوره حکومتش در آنجا زندگی می کرد به ارگ کریم خانی معروف شده است. این ارگ در زمان پهلوی برای زندان استفاده می شد. در آن زمان که به عنوان زندان از آن استفاده می شد، آسیب زیادی به آن وارد شد. امروزه از ارگ کریم خان به عنوان موزه استفاده می شود. در این موزه بسیاری از میراث فرهنگی نگهداری می شود. در حدود سال 1351 آن را در آثار ملی کشور ثبت کردند. ارگ کریم خان در میدان شهدای شیراز قرار دارد.

بازار وکیل

جاذبه های گردشگری شیراز

شاید خیلی پیش آمده باشد که اسم بازار وکیل را شنیده باشید. این بازار بسیار معروف و قدیمی بوده و تا امروز از آن استفاده می شود. قدمت این بازار به سال 1137 بر می گردد. این بازار تا به امروز چندین بار بازسازی شده و همچنین تغییرات بسیاری در آن انجام شده است. طی این تغییرات کاروانسراهای قوامی و روغنی حذف شدند. این بازار در سال 1351 به ثبت ملی رسید. بازار وکیل شیراز یکی از جاذبه های گردشگری شیراز می باشد که در خیابان زند و میدان شهدای این شهر قرار گرفته است.

حمام وکیل

جاذبه های گردشگری شیراز

حمام وکیل نیز در دوران حکومت خاندان زندیه بنا شده است. در آن زمان بهترین و بزرگترین حمام عمومی در ایران بوده است. این حمام در عین اینکه عمومی بود قسمتی را هم مخصوص شاه طراحی کرده بودند. در سال 1351 زمانی که رژیم عوض شد این حمام بازسازی و مرمت شد. امروزه از این حمام به عنوان موزه استفاده می شود. در این موزه مجسمه های مومی زیادی نگهداری می گردد. حمام وکیل جزء آتار و جاذبه های گردشگری شیراز می باشد که به ثبت رسیده است. این حمام در کنار مسجد وکیل بنا شده است. 

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید