جاذبه های گردشگری جنوب ایران-نقاط دیدنی جنوب ایران

جاذبه های گردشگری جنوب ایران

گلچینی از بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران

در بین تنوع بسیار جاذبه های جنوب ایران، علاوه بر شهرهای ساحلی جزایر فراوان با فرهنگ‌ها و جاذبه‌ های تاریخی و طبیعی جذابیت خاصی به این مناطق بخشیده و گردشگران بسیاری را به آنجا می کشاند. بازدید از این منطقه را چندین برابر کرده‌اند. از شرق تا غرب سواحل جنوبی ایران مردم با فرهنگ‌ها و رسوم مختلف در کنار همدیگر زندگی می‌کنند. بهترین زمان بازدید مناطق جنوبی کشور اوایل بهار و پاییز و زمستان می‌باشد. در فصل‌ تابستان گاهی اوقات دمای هوا به بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد در این مناطق می‌رسد که باعث می‌شود زمان مناسبی برای مسافرت کردن نباشد. در این مطلب گلچینی از بهترین مکان‌ های جنوب کشور برای بازدید را معرفی کرده‌ایم.

آبشارهای شوشتر

آبشارهای شوشتر (سیکاها) یکی از اماکن دیدنی در استان خوزستان و شهرستان شوشتر هستند که در دوران ساسانیان به منظور بهره گیری از نیروی آب برای آسیاب های صنعتی ساخته شده‌اند. این مجموعه آبشارها، شامل ساختمان آسیاب و سیکا و تونل برای هدایت جریان آب می‌باشد. طبق گفته ها رود گرگر برای رونق کشاورزی و رسانیدن آب به جنوب و شرق شوشتر در زمان شاپور اول ساخته شد. ۴۰ آسیاب در محل در قسمت های شمالی، شرقی و غربی وجود داشته که برای تهیه آرد مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

نتیجه تصویری برای آبشارهای شوشتر

 

جزیره کیش

جزیره کیش با مساحت ۹۱ کیلومتر مربع یکی از جزایر خلیج فارس و از توابع استان هرمزگان است. کیش یکی از چهار منطقه دنیا است که درصد اکسیژن خالص آن از دیگر مناطق بیشتر است و به همین خاطر است که جانبازان شیمیایی جنگ، بدون استفاده از ماسک اکسیژن در این جزیره می‌توانند به راحتی تنفس کنند و مردم عادی هم بعد از ساعت‌ها گشت‌وگذار و تفریح کمتر احساس خستگی می‌کنند.
آب و هوای کیش گرم و مرطوب بوده و میانگین دمای سالانه جزیره ۲۶/۶ درجه سانتیگراد می‌باشد.
از جاذبه‌های تاریخی کیش می‌توان به حریره، پایاب و کاریز اشاره کرد.
جزیرهٔ کیش دارای بیش از ۸۲۰۰ تخت اقامتی است که بیشترین تراکم امکانات اقامتی در ایران را داراست. 

نتیجه تصویری برای جزیره کیش

 

معبد هندوها

معبد هندوها در مرکز شهر در بلوار امام خمینی، رو به روی بازار روز بندر عباس در استان هرمزگان قرار دارد. این معبد براى نیازهاى هندوهاى مقیم شهر بندرعباس که از سال‌هاى ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ شمسی سکونت داشته و به کارهاى تجارى مى‌پرداختند ساخته شده است. همچنین این معبد یکى از نقاط مهم ارتباط فرهنگى و هنرى میان ایران و هند بوده است. ساختمان این معبد، در سال ۱۳۱۰ هجری قمری، در زمان حکومت محمد حسن‌خان سعد‌الملک ساخته شده است. اساس ساختمان این معبد به این گونه است که از یک اتاق چهارگوش میانی که روی آن گنبدی قرار گرفته تشکیل شده است. طرح این بنا از معماری معابد هندی متاثر است. معبد هندوها مربوط به اواخر دوره ناصر الدین شاه است و در زمان مظفرالدین شاه مورد بهره بردارى قرار گرفت.
نتیجه تصویری برای معبد هندوها

 

جزیره هرمز

هرمز، جزیره ای به مساحت ۴۲ کیلومترمربع در ورودی خلیج فارس و در ۸ کیلومتری بندر عباس واقع شده است. اهمیت این جزیره به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به تنگه هرمز از لحاظ بازرگانی و راهبردی زیاد است. مهم ترین ویژگی هرمز، رنگی بودن خاک ساحل و جزیره و دره ی نمکی آن است، حدود سه ساله که در نیمه ی دوم سال که مناسب ترین فصل برای سفر به مناطق جنوبی ایران است، هنرمندان با استفاده از خاک های رنگی این جزیره فرش خاکی هرمز را بر زمین ترسیم می کنند.
نتیجه تصویری برای جزیره هرمز

 

قلعه فین

قلعه فین واقع در بخش فین شهرستان بندر عباس و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این قلعه  روی تپه ای مرتفع قرار دارد. قدمت این قلعه را از روی سفال‌های بدست آمده می‌توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد یا به طور دقیق تر می توان دوره ایلخانی و تیموری را نام برد. این قلعه به شماره ۷۲۷۰ به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌است، این قلعه در زلزله سال ۱۳۸۶ کمی خسارت دیده است. این شهر با دارا بودن فضای گسترده ای نخلستان متراکم و خیابان‌های عموماً عاری از بدنه ساختمانی به عنوان یکی از نمونه‌های نادر و واقعی باغ ـ شهر در سطح کشور می‌باشد.

نتیجه تصویری برای قلعه فین
 

پل معلق اهواز

پل سفید اهواز یا پل معلق یا " پل هلالی " نام یکی از پل‌های شهر اهواز است که یکی از نمادهای این شهر نیز محسوب می‌شود. این پل در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بر روی رودخانهٔ کارون ساخته شده‌است که دارای دو قوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است.، این پل یکی از ۸ پل نصب شده بر روی کارون است و اولین پل معلق خاورمیانه در کشور ایران است که در حدود ۵۰ سال بعد از ساخت پل بروکلین Brooklyn Bridge اولین پل معلق دنیا در آمریکا، پایه های آن در اهواز بنا نهاده شد. پل سفید دو بخش شرقی (بافت قدیمی و صنعتی شهر) یعنی امتداد خیابان طالقانی و میدان شهدا را به بخش غربی شهر(قسمتهای مسکونی) امانیه، فلکه فرمانداری و بیمارستان رازی متصل می کند و دومین پل ساخته شده در این شهر است. پل سفید اهواز با طول ۲۰۵۰۱ متر و عرض ۸.۹ متر و ارتفاع ۱۳ متر، سه دهانه ۴۹ متری دارد و دو پیاده را برای آن در نظر گرفته شده است. این پل در ابتدا به منظور عبور درشکه و ماشین و همچنین عابرین پیاده ساخته شد که امروز نیز مسیری یک طرفه برای عبور مردم و ماشین هاست.

نتیجه تصویری برای پل معلق اهواز
 

خونگ اژدر

خونگ اژدر یا تنگ نوروزی در ۱۵ کیلومتری ایذه قرار دارد که شامل دو نقش برجسته‌ متعلق به دوره ایلامیان و اشکانیان بر روی یک سنگ است که نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان تقریبا محو شده است. در نقش برجسته اشکانی، یکی از حاکمان محلی به همراه سه تن دیگر و همچنین دو کبوتر که یکی حلقه قدرت را دارد، قابل مشاهده است. گمان می‌رود تصویر مرد یک دستی که در این نقش برجسته وجود دارد، بی ارتباط با مجسمه مرد یک دست نیست و احتمال میرود خود او باشد.

نتیجه تصویری برای خونگ اژدر
 

زیگورات

در تمدن های باستان نیایشگاه هایی بر بلندی ها برای خدایان می ساختند که به والاترین آنها زیگورات گفته می شد. زیگوراتها بناهای خشتی توپری بوده‌اند که همانند پلکان ساخته می‌شدند، همچون موجود زنده‌ای که از خاک آفریده شده و به سوی آسمان پیش می‌رود. موقعیت قرارگیری آنها به شکلی بوده که چهار گوشه آنها رو به چهار جهت اصلی باشد. هر ساله مردمان زیادی از شوش، شوشتر و دزفول جهت انجام مناسک آیینی ویژه به این مکان می‌آیند. معماری مذهبی، ویژه شهرهای عمده بین النهرین(عراق كنونی) و ایران بوده است كه بصورت برج مطبق هرمی شكل بنا میشد. ساخت زیگوراتها از ۴۲۰۰ تا ۲۵۰۰ سال پیش متداول بوده است. سالم ترین زیگورات باقی مانده از جهان باستان زیگورات چغازنبیل (زنبیل وارونه) است که در جنوب غرب ایران و در استان خوزستان نزدیك شوش واقع گردیده.

نتیجه تصویری برای زیگورات
 

شهر سوخته

شهر سوخته یکی از آثار باستانی و تاریخی استان سیستان و بلوچستان است که در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع گردیده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده است. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی كه از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت كرده‌اند، این شهر به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های ۳۲۰۰ تا ۲۷۵۰ قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.پژوهش‌ها نشان داده‌است این محوطه بر خلاف الآن که محیط زیستی کاملاً بیابانی دارد و فقط درختان گز در آنجا یافت می‌شود، در پنج هزار سال قبل از میلاد منطقه‌ای سبز و خرم با پوشش گیاهی متنوع و بسیار مطلوب بوده و درختان بید مجنون، افرا و سپیدار فراوانی در آنجا وجود داشته‌است. این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند.
نتیجه تصویری برای شهر سوخته
 

قلعه قصر قند

قلعه قصرقند در مرکز شهر قصرقند از توابع شهرستان نیکشهر و در قسمت شرق مسجد جامع این شهر قرار دارد که از جانب شمال غربی – جنوب شرقی و جنوب به وسیله خانه های مسکونی احاطه شده است و از جهت شمال و شمال شرقی به نخلستان محدود می شود. قلعه بر روی تپه ای دست ساز به ارتفاع ۱۰ متر قرار گرفته و ابعاد تقریبی این مجموعه ۱۰۰ متر در ۶۰ متر و محدوده حاکم نشین آن ۳۰ در ۴۵ متر است. ورودی قلعه در ضلع جنوبی آن بوده و حاکم نشین در قسمت شرقی و بلند تر از سایر قسمتها قرار داشته اتاقهایی که در ضلع غربی قلعه ساخته شده است آخرین بار از آنها به عنوان ساختمان ژاندارمری استفاده شده است که دارای مساحتی برابر ۲۸۵ متر مربع است. قصرقند در قدیم انبار غله منطقه جنوب بلوچستان بوده و کشت برنج و شبدر برسیم در آن رواج بیشتری دارد و از قطب های مهم کشاورزی و گردشگری شهرستان نیکشهر است.
نتیجه تصویری برای قلعه قصر قند
 

کلام آخر

جاذبه های گردشگری جنوب ایران تعداد بیشماری آثار تاریخی و باستانی دارد. به طور کلی استان‌های جنوبی کشور و جزایر خلیج فارس از لحاظ استراتژیک و سیاست و همچنین رونق اقتصادی کشور اهمیت بسیار زیادی دارند. به خاطر داشته باشید که بهترین زمان مناسب برای سفر به جنوب ایران فصل‌های سرد مانند پاییز و زمستان است.
لحظاتتون خوش...! 
امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید