چرا ارز تک نرخی نمی شود

چرا ارز تک نرخی نمی شود

معاون وزیر اقتصاد با عنوان این موضوع که دو نرخی بودن ارز موجب به وجود آمدن رانت می گردد، از علل انجام نشدن برنامه تک نرخی شدن ارز از طرف دولت و بانک مرکزی صحبت نمود.

حسین میرشجاعیان در ارتباط با تک نرخی شدن ارز که خواسته فعالان اقتصادی از دولت می باشد، اعلام نمود: نرخ ارز دوگانه سبب ایجاد رانت می گردد و به همین علت هم این برنامه جزو سیاست های دولت بوده و تاکنون هم می باشد.

او اعلام کرد: عقیده بانک مرکزی صحیح می باشد که عنوان کرد بااهمیت تر از انجام سیاست تک نرخی کردن ارز، ادامه و استمرار انجام این طرح می باشد به این معنی که بانک مرکزی باید در همه حال منابع لازم را به منظور کنترل بازار داشته باشد. همچنین باید تاثیر تورم زای انجام این برنامه مورد بررسی قرار گیرد.

او همچنین عنوان کرد که بانک مرکزی به طرفی در حرکت است که کالاهای اصلی را با نرخ ارز دولتی مهیا می نماید و ذکر کرد که بالارفتن قیمت ارز بر تورم و امرارمعاش خانوارها اثرگذار می باشد.

از اواخر سال 89 که ارز به صورت دو نرخی و حتی در زمانی به صورت سه نرخی گردید تقریبا 7 سال گذشته است و این مسئله حتی با عوض شدن دولت همچنان موجود است.

از جمله درخواست های قسمت خصوصی از دولت یازدهم، اجرای سیاست تک نرخی کردن قیمت ارز می باشد.

Image result for ‫چرا ارز تک نرخی نمی شود‬‎

بااهمیت ترین موارد که موجب تک نرخی نشدن ارز می شود عبارتند از:

1- قیمت كاهش یابد، ارز تک نرخی می شود

تعدادی از اقتصاددانان معتقدند از جمله موانع بااهمیت به منظور انجام تک نرخی شدن ارز، افزایش قیمت ارز مخصوصا دلار می باشد.

در این ارتباط مهدی تقوی كارشناس اقتصادی اعتقاد دارد: از جمله علل بالارفتن قیمت ارز ، فراهم کردن کمبود بودجه دولت می باشد و تا هنگامی كه این مبلغ کم نشود، انجام برنامه تک نرخی شدن ارز میسر نمی باشد.

همچنین او عنوان کرد: زمانی که بانک مركزی و وزارت اقتصاد برنامه یکسان سازی قیمت ارز را عنوان نمودند، نرخ ارز مبادلاتی 2900 تومان بود و این آینده نگری به وجود آمد كه با اجرای برجام و آزاد گشتن پول های بلوكه شده ایران، نرخ ارز کمتر می شود ولی برعکس این اتفاق رخ داد. در ضمن با بالا رفتن قیمت دلار، هزینه واردات افزایش می یابد و در این وضعیت امکان بالا رفتن قیمت ها و بیشتر شدن نرخ تورم موجود می باشد. در نتیجه هم اکنون اصلا فرصت مطلوبی به منظور یکسان شدن قیمت ارز نمی باشد. 

2- در صورت برخورداری از ذخایر ارزی مطلوب می توان ارز را تک نرخی کرد

از جمله بااهمیت ترین موارد به منظور یکسان کردن قیمت ارز بهره مندی از ذخایر ارزی می باشد كه بتواند به عنوان ضربه گیر در زمان نوسانات قیمت ارز در بازار عمل نماید و در زمان بالا رفتن قیمت ها دولت بتواند از طریق تزریق به موقع، بازار را كنترل نماید.

Image result for ‫چرا ارز تک نرخی نمی شود‬‎

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید