آموزش نحوه پرورش و نگهداری گیاه بگونیا-چگونه می توان از گیاه بگونیا نگهداری کرد؟

آموزش نحوه پرورش و نگهداری گیاه بگونیا

آشنایی با طریقه نگهداری و کاشت بگونیا

تعداد زیادی از علاقه‌مندان به گل و گیاه، گل بگونیا را در گلخانه و آپارتمان به عنوان گیاه گلدانی یا آویزی پرورش می‌دهند. کاشت بگونیا معمولا به وسیله قلمه است و به نور غیر مستقیم خورشید، دمای ۱۸ تا ۲۲ درجه و هفته‌ای یک تا دو بار آبیاری نیاز دارد.
بگونیا از گروه گیاهان آپارتمانی است که بعضی از آن همیشه سبز و بعضی خزان کننده هستند و به علت برگ و گلهای زیبایی که دارد، بسیاری از افراد در ایران و در سراسر جهان، به نگهداری و پرورش آن علاقه‌مند هستند. در این بخش طریقه کاشت بگونیا و شرایط نگهداری از این گیاه در آپارتمان را به شما آموزش میدهیم.

نحوه کاشت بگونیا

تکثیر بگونیا به وسیله قلمه برگ و تقسیم بوته‌های این گل صورت میگیرد. برای کاشت بگونیا مراحل زیر را انجام دهید:

برای قلمه زدن بگونیا ابتدا برگهایی از گیاه که دارای اندازه متوسط هستند و سالم و شاداب میباشند را انتخاب کنید و همراه با 2/5 تا 5 سانتیمتر ساقه آن به صورت اریب از گیاه اصلی جدا کنید.

برای این کار باید از چاقو یا قیچی تیز استفاده کنید. برش را درست از زیر گره برگ (محل اتصال برگ به ساقه) که به صورت یک برآمدگی است ، بزنید. سپس قلمه بگونیا را با زاویه 45 درجه در بستر کاشت مناسب حاوی پیت ماس، ورمی کولایت و پرلایت با نسبت مساوی در عمق 3 تا 5 سانتیمتری بکارید و به آرامی با خاک گلدان، اطراف آن را پر کنید تا در جای خود بایستد.

دقت کنید که تمام ساقه در بستر کاشت فرو رود. همچنین میتوانید، انتهای ساقه قلمه را در پودر یا محلول هورمون ریشه زایی فرو کنید. البته استفاده از هورمون ریشه‌زایی در مورد این گیاه، اصلا ضروری نمی باشد ، فقط احتمال ریشه زایی موفق قلمه را افزایش میدهد.

همچنین بعضی از پرورش دهندگان گل و گیاه، برگهای بگونیا را از پشت روی بستر مرطوب قرار داده و برای آنکه سطح تماس با بستر بیشتر شود مقداری شن بر روی آن میریزند .

بعد از کاشت قلمه روی گلدان را نایلون شفافی بپوشانید تا دما و رطوبت هوای محیط بهتر مهیا شود و عوامل گلخانه‌ای برای گیاه میسر شود تا ریشه زایی بهتر و با سرعت بیشتری انجام شود.

گلدان را به مکانی مرطوب، با نور غیر مستقیم خورشید و دمای ۲۷-۲۴ درجه منتقل کنید .

قلمه برگ بگونیا، در مدت زمان ۴- ۳ هفته ریشه میدهد و ۴هفته دیگر زمان می برد تا جوانه بزند و گیاه جدید شروع به رشد کند .

همچنین هر سال در فصل بهار خاک و سایز گلدان گیاه را عوض کنید. گلدان کوچک و جای کم برای ریشه سبب تغییر رنگ بگونیا برگی میشود.

گیاه شناسی بگونیا

بگونیا، گیاهی چند ساله و تعداد زیادی از گونه‌های آن، همیشه سبز است (بگونیای غده ای خزان کننده است). این گل، گیاهی تک پایه میباشد، یعنی گلهای نر و ماده آن بر روی یک گیاه قرار دارند. گیاه بگونیا را به ۳ دسته غده دار، ریزوم دار و ریشه فیبری تقسیم می کنند. ولی گلهای این گیاه در همه انواع، مانند هم هستند . گلهای نر غالبا زیباست و گلهای ماده را با تخمدان بالدارش میتوان به راحتی از گلهای نر مشخص کرد .

گلهای نر دارای ۴ گلبرگ است که دوگلبرگ کوچکتر از گلبرگهای دیگر است و گل ماده ۵ تا ۴ گلبرگ هم اندازه دارد.

شرایط محیطی مورد نیاز برای نگهداری بگونیا

  • خاک: خاک مناسب برای کاشت بگونیا، خاک کمی اسیدی با زهکشی مناسب است. مخلوطی از تورب، خاکبرگ نرم و ماسه برای کاشت این گیاه نیاز است .
  • نور: بگونیا گیاهی سایه پسند است و به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.
  • دما: درجه حرارت مساعد برای گیاه بگونیا، در فصل تابستان حداكثر 21 درجه و در فصل زمستان حداقل 16 درجه سانتیگراد است. همینطور واجب است در زمستان غده ها را در محل سرد و خشك با دماي 13 درجه نگه داريد.
  • آبیاری: این گیاه باید آبیاری متوسط تا زیاد شود . در تابستان هفته‌اي 2 بار و در زمستان هفته اي 1 بار ابیاری مناسب است. همچنین ضروری است در زمستان سطح خاك قبل از آبياري خشك شده باشد در غیر اینصورت سبب پوسيدگي غده ها مي شود.
  • دما: دمای مناسب برای نگهداری بگونیا 18 تا 21 درجه سانتی گراد است.
  • مه پاشی: اين گياه به رطوبت هوا نياز دارد و در مکانی كه رطوبت به میزان كافي در هوا باشد (50 ـ 80 درصد) بخوبي رشد مي كنند .
  • کوددهی: این گیاه از فصل فروردین تا آبان به میزان یک گرم در لیتر هفته ای یکبار به کود نیاز دارد .

در پایان ذکر این نکته ضروری است که برای نگهداری و کاشت بگونیای خزان کننده، در سال بعد لازم است، در زمستان با خشك شدن خاك گلدان، غده ها را از گلدان خارج كنید و داخل روزنامه در مكان سرد و خشك نگهداری کنید . اين كار از خشك شدن غده ها درون گلدان خودداری مي كند و شما سال دیگر میتوانید با کاشت غده‌ها بگونیای دیگری داشته باشید.

 

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید