آموزش نحوه پرورش و نگهداری گیاه برگ انجیری-چگونه می توان از گیاه برگ انجیری نگهداری کرد؟

آموزش نحوه پرورش و نگهداری گیاه برگ انجیری

آشنایی با گیاه برگ انجیری و روش نگهداری آن

گیاه برگ انجیری:

گیاه برگ انجیری جالب ‌ترین برگ‌ها را دارد و پرورش ‌دهنده آن باید فضای نسبتا بزرگی را برای رشد آن در اختیار داشته باشد به دلیل اینکه زمانی که گیاه به بلوغ میرسد قد خیلی بلندی دارد .

این درختچه ‌ی پیچنده گیاه مناسبی برای مکان های هنری و فضاهای بزرگ مانند هتل‌ ها و راهروی رستوران ‌ها می‌ باشد.

 • اصلیت درخت برگ انجیری : از جنوب مکزیک تا کلمبیا
 • نام‌های مختلف گیاه برگ انجیری : درخت برگ انجیری (نام رایج در زبان فارسی). مانسترا دالیکیوزا (علمی/ گیاه‌شناسی)
 • حداکثر رشد (تقریبا): بیشتر از ۳۰ متر (۱۰ فوت) ارتفاع 
 • میزان سمی بودن برای حیوانات خانگی:‌ برای گربه‌ ها و سگ‌ ها سمی نیست.

در حالی که این گیاه هوایی (که بومی جنگل‌های حاره‌ای آمریکای جنوبی است) گیاهی گل‌دار می‌باشد ، اما پرورش‌ دهندگان بیشتر آن را به دلیل برگ‌های جالب و قد بلندش در خانه‌ها رشد می‌دهند. گیاه برگ انجیری ، زمانی که به رشد کافی برسد ، از نظر دکوراسیون می ‌تواند نقطه‌ی ثقل اتاق باشد.

روزنه ها و سوراخ‌ های برگ‌ های گیاه برگ انجیری به طوری رشد پیدا می کنند که جان گیاه را در جنگل‌های بارانی در زمان بادهای شدید و بارش‌های سنگین (واقعا سنگین) حفظ کنند. در صورتی که اگر برگ‌ها بدون این شکاف‌ها و سوراخ‌ها باشند به سادگی به دلیل جثه‌ی بزرگشان و جبر آب‌وهوا خواهند شکست.

از گیاه برگ ‌انجیری به راحتی می‌توان نگهداری کرد. اما در صورتی که شرایط نگهداری و راهنمایی ‌های پرورشی رعایت نشوند ظاهر گیاه ممکن است بسیار زشت شود .

ریشه‌های هوایی : گیاه برگ انجیری دارای ریشه ‌های هوایی بوده که از رشد کردن گیاه پشتیبانی می‌کند. اگر تمایل دارید که این گیاه واقعا بلند شود باید این ریشه‌ها را ، که معمولا از شاخه‌ها آویزان می‌شود، درون خاک فرو کرده و یا آن را به یک تکه چوب بلند ببندید.

ظاهر گیاه برگ انجیری : گیاه مانسترا دالیکیوزا بیشتر به دلیل برگ‌های سبز شاداب و براقش پرورش داده می‌شود. هر یک از برگ‌های قلبی شکل گیاه برگ انجیری اول به شکل یک برگ کامل رشد می کند و سپس شروع به شکاف خوردن می‌کنند. این برگ‌ها از زمانی که گیاه، بسیار جوان است و فقط چند ده سانتی‌متر رشد کرده ، شروع به سبز شدن می ‌کنند . اما شکاف در برگ‌ها تا هنگامی که بلوغ گیاه کامل نشده باشد به وجود نمی آید . این درخت بسیار به درخت نخل شباهت دارد .

گل‌دهی و میوه‌ها : گیاه برگ ‌انجیری فقط در شرایط زیستگاه طبیعی خود و یا در مکانی که این عوامل و شرایط وجود داشته باشند ، به خوبی گل می‌دهد. واقعا دور از ذهن است که گل‌های آن را در فضاهای خانگی مشاهده کنید . گیاه برگ انجیری دارای گل‌های سفید رنگ و شیپوری با یک پرچم در مرکز است.

میوه‌ی این گیاه از نظر شکل بسیار به ذرت شباهت دارد و موقعی سبز می‌شود که گل‌ ها به طور کامل شکفته شوند. راه خاصی وجود دارد که از رسیده بودن کامل میوه مطمئن شوید . اگر میوه‌های کال این گیاه را بخورید بسیار آزاردهنده بوده و امکان دارد باعث التهاب دهان شود. ریشه‌ی نام دلاکوزیا از واژه‌ی خوش‌مزه در زبان انگلیسی گرفته شده است که اشاره به طعم میوه‌ی آن دارد.

رشد و نمو: گیاه برگ انجیری در فضاهای بزرگ مانند سالن‌ها ، دفاتر اداری و هر مکانی که بتواند اندازه و شرایط رشد گیاه را مهیا کند ، فوق‌العاده به نظر می‌رسد. برای بلند قد کردن این گیاه، باید آن را آموزش داد ؛ که البته به وسیله یک تکه چوب کمکی کار آسانی است. اگر چوب مورد نیاز برای این‌کار را ندارید می‌توانید آن را از فروشگاه‌های گل و گیاه خریداری کنید و یا به صورت اینترنتی آن را سفارش دهید. در طبیعت ، این گیاه از بدنه‌ی درختان دیگر بالا می‌رود و به این ترتیب رطوبت و استقامت لازم را از آن‌ها می‌گیرد. به همین دلیل از چوب برای بازسازی شرایط استفاده می‌کنیم.

نگهداری از گیاه برگ انجیری

 • دما: دمای بین ۱۸ تا ۲۷ درجه‌ی سانتی‌گراد (۶۵ تا ۸۰ درجه‌ی فارنهایت) برای این گیاه ایده‌آل است. دمای زیر ۱۸ درجه‌ی سانتی‌گراد (۶۵ درجه‌ی فارنهایت) سرعت رشد گیاه را کمتر کرده و دمای زیر ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد (۵۰ درجه‌ی فارنهایت) رشدش را متوقف می‌کندمانع رشد گیاه می شود .
 • نور: یک فضای نسبتا روشن یا خیلی روشن با کمی سایه برای این گیاه عالی است. نور مستقیم خورشید به برگ‌های گیاه لطمه می‌رساند و نور کم نیز باعث کاهش سرعت رشد گیاه می شود .
 • آب‌یاری: بین هر بار آب‌یاری گیاه انگشتتان را داخل خاک گیاه فرو کنید. اگر خشک بود گیاه را آب یاری کنید .
 • خاک: یک خاک همراه با گیاخاک، پرلایت و شن ایده‌آل است. خاکی لازم است که به ریشه‌ی گیاه هوا‌ی لازم را برساند.
 • تعویض گلدان: تقریبا هر دو سال در فصل بهار گلدان گیاه را تعویض کنید.
 • کود دهی: نظرات متعددی در مورد کوددهی این گیاه وجود دارد (که هیچکدام هم غلط نیست) اما پیشنهاد می‌کنیم که هر ماه گیاه را با کود بسیار رقیق تغذیه کنید .
 • رطوبت: این گیاه به رطوبت متعادل تا زیاد احتیاج دارد. پس شما باید رطوبت اتاق را افزایش دهید. همچنین مرطوب کردن برگ‌ها کار مناسبی است.
 • تکثیر: برای تکثیر کردن این گیاه از سر یک شاخه‌ی بالغ، زیر ریشه‌های هوایی و از قسمت گره‌ها ، در طول تابستان قلمه می‌گیرند. می‌بایست این قلمه را ۳ تا ۵ سانتی‌متر در خاک مرطوب مغذی فرو کنید و به طور متوسط آن را آب‌یاری کنید. این قلمه باید در هفته‌های اول شروع به ریشه دادن کند.
 • هرس کردن : شاخ و برگ این گیاه پس از تقریبا ۳ سال می‌توانند از دست‌رس خارج شوند پس باید آن‌ها را هرس نمود. برای این کار باید هر چقدر از شاخه‌ها را که نمی‌خواهید از جای گره‌های ساقه ببرید (آن‌ها دوباره سبز می‌شوند). هرس کردن باید در فصل بهار انجام شود.

گیاه برگ انجیری و مشکلات احتمالی

بسیار محتمل است که گیاه برگ‌انجیری در هنگام بلوغش از نظر ظاهری بسیار نامرتب و بی‌قواره شود. اینجا چند مورد از مشکلات احتمالی و راه‌حل‌های آن عنوان شده است. پس می‌توانید راه حلی برای مشکل گیاهتان پیدا کنید.

 • زرد شدن برگ‌ها: اگر در گیاه شما چند برگ زرد ظاهر شد و آن‌ها شروع به پژمرده‌شدن کردند، به احتمال زیاد به دلیل آب‌یاری بیش از حد است. اگر مطمئن هستید که گیاهتان را زیاد آب یاری نکرده اید باید به خاک کود اضافه کنید.
 • قهوه‌ای شدن نوک و حاشیه‌ی برگ‌ها: رطوبت پایین و هوای خشک رایجترین دلیل این مشکل است. هر چند کوچک ‌بودن گلدان نسبت به ریشه‌های گیاه نیز می‌تواند همین اثر را داشته باشد.
 • برگ‌ها بدون شکاف و سوراخ باقی بمانند: این معمولا به علت کمبود چیزی مانند نور، آب و یا کود ایجاد می شود . اگر گیاهتان به  میزان کافی بلند است می‌بایستی چک کنید که آیا ریشه‌های هوایی در خاک هستند یا نه. اگر نبودند آن‌ها را در خاک نم‌دار فرو کنید.
امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید