آموزش نحوه پرورش و نگهداری گیاه آگلونما - چگونه می توان از گیاه آگلونما نگهداری کرد؟

آموزش نحوه پرورش و نگهداری گیاه آگلونما

داشتن گیاهان آپارتمانی در فضای منزل انرژی فراوانی به محیط می بخشد و می تواند سرزندگی و سلامتی را برای خانه به ارمغان آورد. با برخی از گیاهان بیشتر آشنا هستیم و جایگاه خاصی در منازل ما ایرانی ها دارند و از آن ها بیشتر استفاده می کنیم که در این مقاله به معرفی گیاه آگلونما پرداخته ایم.

آموزش نحوه پرورش و نگهداری گیاه آگلونما

گل آگلونما

پیش از هر چیزخوب است بدانید که خواندن گل آگلونما به عنوان گیاه اصلی غلط است؛به این دلیل که گل معنای متفاوتی دارد و نام گیاه بهتر است. معمولا گیاهان آپارتمانی زیرشاخه گیاهان همیشه سبز می باشند و آگلونما جزو این زیر شاخه می باشد. وقتی گیاه آگلونما را که مشاهده می کنید به شکل مدیترانه ای واقف خواهید شد. آگلونما در مقابل سایه و کم آبی استحکام زیادی دارد و قد آن تقریبا کوتاه دارد.

نور و دمای مورد نیاز برای آگلونما

در وضعیت مطلوب نور غیرمستقیم و معمولی رشد مناسب و سلامت آگلونما را ضمانت می کند. اما باید آگاه باشید که نور آفتاب مستقیم برای آگلونما مناسب نیست. پنجره به سمت شمال برای آگلونما یک گزینه خوب است. آگلونما به خاطر منطقه بومی خود یعنی مناطق گرمسیری، قادر نیست دمای پایین زمستانی را تحمل کند و کمترین دمای قابل تحمل آن 10-15 درجه سانتیگراد می باشد. آگلونما را در جاهایی که نور ندارد و یا  در مکان هایی که در آن جا  شوفاژ یا وسایل گرمایشی به کار رفته نگهداری نکنید.

آبیاری برای آگلونما

برای آبیاری آگلونما بایستی روی خاک میان دو آبیاری خشک شود. در فواصل سرما، آب کمتری نیاز دارد و رشد آگلونما هم کم تر می شود. آگلونما به خاطر منشا خود احتیاج به هوای مرطوب دارد، درنتیجه خوب است روزانه آن را با اسپری مزطوب نمایید.

خاک مناسب گیاه

برای نگهداری از این گیاه از ترکیب خاک گلدانی:خاکبرگ، ماسه، پیت و خاک باغچه استفاده نمایید. خاک مملو از مواد آلی مثل خاکبرگ انتخاب خوبی برای این گیاه به شمار می آید.

تغذیه و کود دهی

در فصل رویش یعنی بهار و تابستان که رشد آگلونما بالاتر است دستتان باز است تا  هر دو هفته یکبار از کود مایع رقیق برای تغذیه گیاه استفاده نمایید. کود مورد استفاده به میزان 2 گرم در لیتر کافی است.

نکاتی برای نگهداری از گیاه آگلونما

  • وقتی که احساس می کنید حجم زیادی از گلدان را ریشه آگلونما در برگرفته، زمان آن است که گلدان را عوض کنید. اغلب هر سه سال یکبار می توان گلدان گیاه آگلونما را عوض کرد.
  • احتمال دارد با رشد زیاد آگلونما برگ ها بیشتر از حد نرمال آویزان شوند. در چنین وضعیتی  آنها را به چند دسته تقسیم می کنیم و دور روزنامه بپیچیده تا به شکل اولیه برگردد.
  • جهت پاک کردن گیاه می توانید به وسیله اسفنج و آب ولرم برگها را تمیز نمایید. مصرف از هر نوع مواد شیمیمایی سبب مسدود شدن روزنه های برگی می شود و تنفس گیاه را دچار مشکل می کند.
  • شیره گیاه آگلونما اندکی حاوی سم می باشد و یاید در زمان دست زدن ایمنی را رعایت کنید.
امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید