کاهش سرعت حرکت وضعی زمین -علت تعجب برانگیز کاهش سرعت چرخش زمین

کاهش سرعت حرکت وضعی زمین

در صورتی که شما هم از آن دسته کسانی هستید که به کلیه تغییرات آب‌ و هوایی، زیست محیطی و تمامی امور مربوط به  کره زمین اهمیت می‌دهید خوب است که این  خبر را هم درباره  کره خاکی به فهرست پیگیری‌های خود بیفزایید.

کاهش سرعت حرکت وضعی زمین

حاصل تحقیقات محققان دانشگاه هاروارد که هم اکنون در Science Advances هم چاپ شده است بیانگر آن است که با ذوب شدن توده‌های یخی موجود بر روی زمین، سرعت چرخش زمین پایین آمده و همین مساله سبب گردیده روزها بلندتر از گذشته شوند. آن‌گونه که در این تحقیق آورده شده است ، از هم گسستن یخ‌ها ضمن اثر گذاری بر روی نرخ چرخش زمین، با عنایت به به وجود امدن توزیع جدید از آب‌های یخ زده در دنیا، بر روی انحراف محوری کره خاکی هم بی تاثیر نبوده است.

بر اساس حرکت آب از قطب‌ها به سوی استوا، قسمت میانی کره زمین، بزرگتر شده و این میزان وسعت باعث ایجاد خاصیت ترمزی جهت پایین آمدن سرعت زمین گشته است. مخققان این امر برآورد حدودی کرده اند که در طول قرن پیش، مدت زمان روزها در کره زمین یک میلی‌ثانیه بیشتر شده‌ است و این زمان تا سال 2100 پنج میلی‌ثانیه دیگر نیز بالاتر میرود. این طولانی‌تر شدن زمان به دلیل آب شدن یخچال‌های طبیعی زمین، فارغ از افزایش زمانی انجام شده است در پرتو فرایندهای طبیعی دربرگیرنده نبرد کشش گرانشی بین  زمین و ماه و تغییرات به وجود آمده  در نرخ حرکتی و چرخشی هسته زمین می باشد.

با این همه اگر شما جزو آن دسته از اشخاصی هستید  که برای تمام لحظات زندگی شان برنامه ریزی می کنند، این میلی‌ثانیه‌های اضافی را نیز در برنامه کاری خود بگنجانید.

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید