پیش گویی های قرآن- مهمترین پیش بینی های قرآن

پیش گویی های قرآن

هشت مورد از پیش بینی های قرآنی که تحقق یافته اند

1.پيشگويى درباره جنگ بدر

«وَ إِذْ يَعِدُكُمُ اللَّهُ إِحْدَى الطَّائِفَتَيْنِ أَنَّها لَكُمْ وَ تَوَدُّونَ أَنَّ غَيْرَ ذاتِ الشَّوْكَةِ تَكُونُ لَكُمْ وَ يُرِيدُ اللَّهُ أَنْ يُحِقَّ الْحَقَّ بِكَلِماتِهِ وَ يَقْطَعَ دابِرَ الْكافِرِينَ»؛ و به ياد آوريد، هنگامى را كه خداوند به شما وعده داده بود كه يكى از دو گروه [كاروان قريش يا لشكر مسلح آن‏ها] نصيب شما خواهد بود، شما دوست داشتيد كه كاروان براى شما باشد ولى خداوند مى ‏خواهد، حق را با كلمات خود تقويت و ريشه كافران را قطع كند.

در این آیه شریفه به مؤمنين وعده چیرگی و پيروزى بر دشمن و نابود شدن كفار را داد.

لازم به ذکر است که مسلمانان در آن روز از لحاظ تعداد لشكر و وسايل جنگ، ناتوان و در اقليت بودند، به حدی كه در بین آنان فقط دو نفر سواره و مابقی پياده بودند،در مقابل كفار در اكثريت و از تعداد زیادتری برخوردار بودند. كفار به قدری نیرومند و باقدرت بودند كه مؤمنين از جنگ با آنان در هراس و وحشت به سر مى ‏بردند اما خداوند در اين آيه مسلمانان را از اراده خود مطلع کرده بود كه او مى‏ خواهد حق را بر باطل پيروز گرداند و به عهد خود وفا نمود و مسلمانان را بر دشمنان پيروز ساخت.

2 . پيشگويى در هزيمت دشمن نيرومند

«أَمْ يَقُولُونَ نَحْنُ جَمِيعٌ مُنْتَصِرٌ سَيُهْزَمُ الْجَمْعُ وَ يُوَلُّونَ الدُّبُرَ»؛ يا مى‏ گويند: ما جماعتى متحد و نيرومند و پيروزيم ولى بدانند به زودى جمعشان شكست مى‏ خورد و پا به فرار خواهند گذاشت.

اين آيه از شكست مشركين و متلاشی شدن اجتماعاتشان خبر مى‏ دهد.

اين اتفاق نيز در جنگ بدر انجام شد، هنگامی كه ابوجهل اسب خويش را جلو راند و در پيشاپيش لشكر خويش قرار گرفت و گفت: ما امروز از محمد و يارانش انتقام خواهيم گرفت. اما خداوند او را هلاك و لشکرش را متفرق ساخت. اين اتفاق زمانی صورت گرفت كه مسلمانان در اقليت بودند و كسى نمى ‏توانست تصور كند كه سيصد و سيزده مردى كه هيچ گونه وسايل جنگ در اختيارشان نبود، بر يك لشكر انبوه و نيرومند چیره شوند.

3 . پيشگويى در سرنوشت دشمنان پيامبر

«فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِكِينَ إِنَّا كَفَيْناكَ الْمُسْتَهْزِئِينَ الَّذِينَ يَجْعَلُونَ مَعَ اللَّهِ إِلهاً آخَرَ فَسَوْفَ يَعْلَمُونَ»؛ آن چه را كه مأمور هستى، آشكارا بيان كن و از مشركان روى گردان! ما [خطر] استهزاكنندگان را از تو رفع خواهيم نمود، همانانى كه به خدا شرك مى ‏ورزند و آنان به زودى [از نتايج اعمال‏شان‏] اطلاع خواهند يافت.

اين آيه شريفه در مكه، در اوايل دعوت اسلامى نازل گرديد. هنگامی که قریش، پیامبر(صلی الله علیه وآله) را مسخره می کردند و مى ‏گفتند: اين همان است كه خيال مى ‏كند پيامبر است و جبرئيل همراه او است. در اين زمان اين آيه شريفه نازل گرديد و پيروزى رسول خدا و كمک ‏هاى غيبى و نیز خذلان و شكست استهزا کنندگان را اعلام نمود. كسى در آن هنگام تصور نمى ‏كرد روزى خواهد آمد كه قريش شکوه و عظمت خويش را از دست دهند و اعتبار و قدرت آنان با پيروزى رسول خدا (صلی الله علیه وآله) از بين برود.

4 . پيشگويى درباره پيروزى اسلام بر تمام اديان ديگر

«هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ»؛ اوست كه پيامبرش را با هدايت و آيين حق به سوى مردم فرستاد تا دين وى را بر تمام دين ‏ها پيروز گرداند، هر چند مشركان كراهت داشته باشند.

اين آيه شريفه زمانی نازل گرديد كه اسلام هنوز در جزيره عربستان ترویج كامل نیافته بود. اين آيه از پيروزى جهانى اسلام و از برترى و غلبه آن بر همه اديان و ملل دنيا خبر داد. لازم به ذکر است که قسمت اعظمی از این وعده به وقوع پیوست و تحقق كامل آن با ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) خواهد بود.

5 . پيشگويى درباره جنگ ايران و روم‏ (اصلاح شده)

«غُلِبَتِ الرُّومُ فِي أَدْنَى الْأَرْضِ وَ هُمْ مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ»؛ روم در نزديک ‏ترين سرزمين شكست خورد ولى پس از مغلوب شدن به زودى پيروز و غالب خواهد گرديد.

آن چه اين آيه خبر داده بود، در مدت کمتر از ده سال به حقیقت پیوست و روم بر ايران چیره شد و سپاه روم وارد سرزمين فارس گرديد.

6 . پيشگويى در سرنوشت ابولهب‏

«تَبَّتْ يَدا أَبِي لَهَبٍ وَ تَبَّ ما أَغْنى‏ عَنْهُ مالُهُ وَ ما كَسَبَ سَيَصْلى‏ ناراً ذاتَ لَهَبٍ وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ»؛ بريده باد هر دو دست ابو لهب [و مرگ بر او باد]، همان طور هم خواهد بود. آن چه از ثروت و اولاد به دست آورده است، به حال وى سودى نخواهد بخشيد، به زودى وارد آتش شعله ‏ور دوزخ مى ‏شود. [و نيز] همسرش در حالى كه هيزم‏ كش [دوزخ‏] است و در گردنش طنابى است، از ليف خرما!

اين سوره كه در حال حيات ابولهب نازل گرديده است، از داخل شدن او و همسرش به آتش دوزخ خبر مى‏ دهد و از اين آيه چنين استفاده مى‏ شود كه آنان تا زنده هستند، اسلام را نخواهند پذيرفت و در عناد و لجاجت خويش باقى خواهند ماند و يك سرنوشت شوم و ذلت ‏بارى در انتظار آن‏ ها است. همان ‏گونه كه قرآن پيش ‏بينى كرده بود، آن دو نفر در حال كفر و بى ‏دينى از اين جهان رخت بربسته و مستوجب عذاب ابدى گرديدند. در دنيا به ذلت و نكبت و در آخرت به عذاب الهى مبتلا شدند.

7 . وعده بازگشت پيروزمندانه به مكه‏

«إِنَّ الَّذِي فَرَضَ عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لَرادُّكَ إِلى‏ مَعادٍ»؛ آن كس كه قرآن را بر تو فرض كرد، تو را به جايگاهت [زادگاهت‏] باز مى ‏گرداند.

اكثر مفسران بر اين باورند كه مراد از «معاد» مكه است كه پيامبر پيروزمندانه وارد آن جا میگردند.

8 . وعده حفاظت از قرآن‏

«إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّكْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ»؛ ما قرآن را نازل كرديم و ما بطور حتم نگهدار آنيم‏.

در بحث عدم تحریف قرآن ثابت شده است که برخلاف كتب آسمانى گذشته، قرآن بدون ‏هيچ افزايش و نقصانى از گزند حوادث در امان مانده است. لذا این پیشگویی و غیب گویی از آینده، محقق شده است.

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید