آیا گوش دادن به قرآن ثواب دارد-ثواب گوش دادن به قرآن

آیا گوش دادن به قرآن ثواب دارد

پاداش شنیدن قرآن

قرآن فقط کتابی برای خواندن نیست بلکه کتاب استنباط و درک و به دنبال آن، انجام دادن می باشد. قرائت قرآن ثواب زیادی دارد، و خواندن آن از مستحبات مؤکد است و تفاوتی میان مجلس ختم و غیر آن نیست.

قرآن همانند نوری است که به هر چیزی چه کم و چه زیاد تابش کند، آن را درخشان می کند. به همین علت است که قرآن، علاوه بر توصیه به قرائت کتاب خدا، اشخاص را به گوش دادن آن هم ترغیب کرده است.

در بعضی از روایات، ثواب قاری و شنونده قرآن، برابر شمرده شده است و پاداش شنیدن یک آیه از قرآن، مساوی است با صدقه دادن به میزان صُبَیر (کوه بزرگی در یمن).

پیامبر اکرم(ص) در ارتباط با ثواب شنیدن آیات کلام الله می فرماید: «هر شخصی قرآن را بشنود، خداوند در برابر هر سخنی، یک حسنه برای او در نظر می گیرد و او را در زمره افرادی که قرآن تلاوت می کنند و [از درجات و پلّه های بهشت] بالا می روند، محشور می گردد».

آداب گوش دادن به قرآن

وَإِذَا قُرِىءَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنصِتُواْ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ : و چون قرآن خوانده شود بدان گوش فرا دهید و خاموش باشید، باشد كه مشمول رحمت شوید.( الأعراف : 204)

در مورد واژه «أَنْصِتُوا» گفته اند که از ماده «اِنْصات» به معنى سکوت توأم با گوش فرا دادن است.

این آیه همانطور که از ظاهرش آشکار است، کلی است . به این معنی که زمانی که قرآن تلاوت شود، باید انسان سکوت کند و به آن گوش فرا دهد تا حقایق و اندرزهایش را بفهمد و از آن استفاده کند.

«یَجِبُ الاِنْصاتُ لِلْقُرْآنِ فِى الصَّلوةِوَ فِى غَیْرِها وَ اِذْا قُرِءَ عِنْدَکَ الْقُرْآنُ وَجَبَ عَلَیْکَ الاِنْصاتُ وَ الاِسْتِماعُ: «واجب است در نماز و غیر نماز در زمان شنیدن قرآن سکوت و گوش فرا دهید و هنگامى که نزد تو قرآن قرائت شود، سکوت کردن و گوش فرا دادن ضروری است».( تفسیر «برهان»، جلد 2، صفحه 57)

چیزی که واضح است باید مسلمانان در زمان شنیدن آیات قرآن، هم به احترام کلام خدا و هم برای گوش دادن و بهره بردن و احکام الهی را در زندگی خود انجام دادن و از پندهای قرآن استفاده کردن، سکوت کنند و پیام خدا را با گوش جان بشنوند که هیچ سخنی شیرین تر و دلرباتر و زیباتر و سودمندتر و مقدس تر و ارزشمندتر و رساتر و تاثیرگذارتر از کلام خدا نیست.

امام زین العابدین و امام صادق علیهما السلام: هر كس یک سخن از كتاب خداوند عزّ وجلّ را بدون آن كه قرائت کند، گوش فرا دهد، خداوند براى او یک نیكى نوشته و یک بدى را از او کم می کند و او را یک درجه ارتقا می دهد.

احادیث در مورد ثواب شنیدن قرآن

  • پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله: قسم به آن كه جانم در دست اوست، شنیدن یک آیه از كتاب خدا، اجرش بالاتر از صدقه دادن به اندازه صُبَیر است.
  • پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله: قارى قرآن و شنونده، اجری برابر دارند.
  • پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله: هر كس به یک آیه از كتاب خداوند متعال گوش فرا دهد ، برایش ثوابى دو چندان نوشته می شود.
  • پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله: خداوند، از شنونده قرآن، بلاى دنیا را دور مى‏كند و از قارى قرآن، بلاى آخرت را.
  • پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله: هر كس قرآن را بشنود، خداوند در برابر هر سخنی، یك نیکی براى او می نویسد و در دسته افرادی كه قرآن می خوانند و [از درجات و پلّه‏ هاى بهشت ] بالا می روند، محشور می گردد.
  •  امام على علیه السلام: هر فردی به یک آیه از قرآن گوش دهد، برایش بهتر از آن است كه به میزان ثَبیر به او طلا داده شود.
  • امام زین العابدین و امام صادق علیهم السلام: هر كس یك سخن از كتاب خداوند عزّوجلّ را بدون آن كه بخواند، گوش كند ، خداوند براى او یک نیكى می نویسد و یک بدى را از او می زداید و او را یک درجه بالا می برد. (کتاب شناخت‌نامه قرآن برپایه قرآن و حدیث ، ج3 ، ص287 )
امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید