آیا غذا دادن به گربه و سگ ثواب دارد-ثواب غذا دادن به حیوان

آیا غذا دادن به گربه و سگ ثواب دارد

ثواب غذا دادن به حیوانات

طبق آیات و فرموده های پیشوایان معصوم (که درود خدا بر آنان باد) حیوانات نیز دارای شعوری برابر با وجود حیوانی خود هستند و همچنین دارای احساسات و عواطف هستند ،به همین جهت حرمت دارند. انسانها هم در برابر استفاده از آن ها به رعایت احترام ذاتی و حق زندگی آن ها مسئول هستند و از طرف پروردگار حقوقی بر عهده دارند و فقه اسلامی یک نوع از حقوق واجب بر انسان را حقوق حیوانات می داند.

اسلام، 1200 سال پیش از غربی ها، حمایت از حقوق همه حیوانات را در راس دستورات خود قرار داد. افراد حامی حقوق حیوانات، طبق مسایل اخلاقی و انسانی این کار را انجام می دهند؛ ولی اسلام، علاوه بر این ها، قوانینی حقوقی نیز برای آن تنظیم کرده است که طبق آن، کسی که این حقوق را رعایت کند، ثواب و فردی که آن را انجام ندهد، کیفر این جهانی و آن جهانی دارد.
لازم به ذکر است جایگاه ارزشمند حیوانات در اسلام است. قران به قدری برای آن ها اهمیت قایل شده که طولانی ترین سوره خود را به اسم یکی از مفیدترین حیوانات قرار داده است: بقره. اسم گذاری سایر سوره ها به نام: انعام، نحل، نمل، عنکبوت، عادیات و فیل، دلیلی دیگر بر این ادعاست. در اینجا صحبت های پیامبر اسلام در ارتباط با غذا دادن حیوانات را بیان می کنیم:

حضرت محمد (علیه السلام) فرمودند: "‌اگر مسلمان نهالی بکارد و انسان یا حیوانی از آن نهال تغذیه کند آن مسلمان ثواب کرده است.

سگ:

(شب معراج) «وارد بهشت شدم، صاحب سگی را دیدم که حیوان را سیراب کرده بود. زن بدکاره ای را بخشیدند؛ زیرا از کنار سگی گذشت که کناره چاه آب از تشنگی له له می زد. سگ، در آستانه مردن بود. زن کفش را درآورد و آن را به روسری اش بست و با آن آب از چاه برآورد (و. به سگ داد) و به خاطر همین بخشیده شد. هرگز عضوهای جانداری را نبرید؛ گرچه آن حیوان سگی درنده باشد».

گربه:

(در شب معراج) «صاحب گربه ای را در دوزخ دیدم، که گوشت های پس و پیش او را می کندند. او زنی بود که گربه ای را جایی بسته بود، نه به او غذا می داد و نه رهایش می کرد تا گربه برای سیر کردن شکمش از حشرات و دیگر خزندگان زمین بهره گیرد» می فرمود: «گربه را گرامی بدارید! او از جانوارانی است که دور و بر شما پرسه می زند.»

از امام علی(علیه السلام) نقل شده است: «زمانی که پیامبر مشغول وضو گرفتن بود، گربه ای خانگی به او پناه آورد. حضرت دریافت او تشنه است. کاسه را کج کرد و گربه از آن نوشید. از باقی مانده آب وضو گرفت.

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید