آیا شستن مرده ثواب دارد-ثواب شستن مرده

آیا شستن مرده ثواب دارد

اهمیت غسل میت

بعد از فوت مسلمان، بر دیگران واجب کفایی است او را غسل دهند و پس از کفن کردن و نماز میت، دفن کنند. 278 حدیث در دو کتاب وسائل الشیعه و مستدرک آن، جزئیات احکام غسل میت را توضیح داده اند .

در روایات پاداش زیادی جهت غسل دهنده میت ذکر شده و این عمل را عامل دور شدن آتش آخرت ، نور هدایت کننده به بهشت و آمرزش گناهان غیر کبیره یک سال او می دانند.

روایات از پاداش شستن مرده

  • روایتی از پیامبر

«عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فِی حَدِیثٍ أَنَّهُ قَالَ:مَا مِنْ مُؤْمِنٍ یُغَسِّلُ مَیِّتاً إِلَّا یَتَبَاعَدُ عَنْهُ لَهَبُ النَّارِ وَ یُوَسِّعُ اللَّهُ عَلَیْهِ الصِّرَاطَ بِقَدْرِ مَا یَبْلُغُ الصَّوْتُ وَ یُعْطَی نُوراً حَتَّی یُوَافِیَ الْجَنَّةَ»؛

رسول خدا ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ فرمود: «هیچ مؤمنی نیست که میتی را غسل دهد، مگر این‌ که حرارت آتش از او دور شود و خداوند مسیر عبور او از پل صراط را به میزانی که صدایش می‌رسد، وسعت بخشد و نور‌ی به او می‌دهند که با آن به بهشت رسد».

  •  روایتی از امام باقر

امام محمدباقر ـ علیه‌السلام ـ فرمود: «مؤمنی نیست که جنازه مؤمنی را غسل دهد، و به هنگام پهلو به پهلو کردن او بگوید: اللَّهُمَّ إِنَّ هَذَا بَدَنُ عَبْدِکَ الْمُؤْمِنِ قَدْ أَخْرَجْتَ رُوحَهُ مِنْهُ وَ فَرَّقْتَ بَیْنَهُمَا فَعَفْوَکَ عَفْوَکَ‌؛

بار الها! این بدن بنده تو است که روح را از آن جدا کردی و در بین آن دو جدایی انداختی، پس او را بیامرز، او را بیامرز؛ مگر این‌که خداوند گناهان یک سال او را به جز گناهان کبیره می‌آمرزد».

  • روایتی از امام صادق

امام صادق ـ علیه‌السلام ـ فرمود: «شخصی که جنازه مؤمنی را غسل دهد و حق امانت را درباره او ادا کند، خداوند او را می‌آمرزد». راوی پرسید: چگونه حق امانت را ادا کند؟! آن‌ حضرت فرمود: «آنچه را که می‌بیند، افشا نکند». 

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید