چه دارویی کورتون دارد-موارد مصرف کورتون

چه دارویی کورتون دارد

کورتون گروهی از داروها می باشد که خاصیت مسکن و تضعیف سیستم ایمنی بدن را دارد و در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است. نام علمی این داروها کورتیکواستروئید می باشد که به صورت قرص، آمپول، اسپری و پمادهای موضعی در بازار موجود است.
پردنیزولون، بتامتازون، دگزامتازون، متیل پردنیزولون، تریامسینولون، هیدروکورتیزون و کلوبتازول همه از انواع کورتون‌ها می باشند.

جهت درمان بضعی از بیماری‌ها، به عنوان مسکن فوری از انواع کورتون‌ها بهره برده می شود، به طور مثال در حساسیت‌های شدید مانند حساسیت به پنی‌سیلین، تزریق یک آمپول کورتون نجات‌بخش است، یا در حملات شدید آسم، استفاده از کورتون خوراکی یا تزریقی موجب باز شدن مسیرهای هوایی و بهبودی می‌گردد.

کاربرد این دارو در درمان درازمدت بیماری‌ها نقش اساسی دارد که قابل جایگزینی با هیچ داروی دیگری نیست که به خاطر خاصیت تضعیف ایمنی کورتون‌ها، استفاده گسترده از این داروها جهت درمان بیماری‌های خود ایمنی انجام می گیرد.
به طور مثال درمان روماتیسم مفصلی، انواعی از بیماری‌های کلیوی، نوعی از هپاتیت که هپاتیت خودایمنی نامیده می‌شود و انواعی از بیماری‌های پوستی مزمن، به وسیله کورتون صورت می گیرد.
کورتون ها همچنین در درمان بیماری کرون (بیماری روده‌ای) و ام‌ اس مؤثر است.

درمان طولانی‌مدت با کورتون، اگرچه موجب خلاص شدن بیمار از درد و رنج بیماری می‌گردد، ولی منجر به وابستگی و ایجاد عوارض بسیاری می گردد. جهت رهایی از این مشکل، امروزه انواع خاصی از این دارو طراحی گردیده است که به شکل متمرکز بر ناحیه به خصوصی تاثیر می‌گذارد و بنابراین با مقادیر کم، اثرات خوب و موثری به وجود می آید و عوارض به طور قابل توجهی کاهش می یابند.

اسپری‌های تنفسی مثال خوبی برای این نوع داروها به شمار می رود. اسپری بکلومتازون و فلوتیکازون در حال حاضر اساس درمان درازمدت آسم می باشند و خوشبختانه عوارض بسیار کمی دارند. اسپری بینی این داروها نیز موجود است که با کمترین عارضه در درمان حساسیت‌های فصلی کاربرد دارند.

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید