تغذیه در بیماران دیالیزی - بیماران دیالیزی چه چیزهایی باید بخورند؟

تغذیه در بیماران دیالیزی

بیمارانی که مبتلا به دیالیز هستند بیش از دیگران بایستی مراقب خورد و خوراک خود باشند به این دلیل که آن ها بسیار صدمه پذیر و حساس هستند و از خوردن چیزهایی که منجر به بالا رفتن فشار خونشان می شوند خودداری نمایند. بیماران دیالیزی باید در استفاده از آب ،نمک ،میوه جات و گوشت و چربی بسیار محتاط باشندکه در این مقاله به آن ها پرداخته ایم.

تغذیه در بیماران دیالیزی

مصرف آب

شخصی که درحال دیالیز است به علت عدم کارکرد صحیح کلیه ها، ادرار او دچار مشکل می شود یا در مواردی تولید ادرار ندارد . به همین خاطر بایستی  فرد همودیالیزی از مقدار ادراری که دفع می کند بطور دقیق مطلع باشد. مثلا در صورتی که فرد دیالیزی در یک روز ۱۵۰۰ سی سی دفع ادرار دارد، باید به همان مقدار در روز یعنی ۱۵۰۰ سی سی آب مصرف کند، و یا چنانچه میزان ادرار شخص پایین تر  از۱۰۰۰ سی سی باشد بایستی میزان استفاده از  آب وی در روز میان ۱۲۰۰-۸۰۰ سی سی باشد.

استفاده بیشتر از این میزان آب با عث اختلال در سیستم قلبی عروقی می شود  و  وضعیت عمومی بدن را به هم می ریزد.

مصرف نمک

مصرف نمک در اشخاص دیالیزی بایستی بسیار محتاطانه باشد و نباید بیشتر از  ۱.۵-۱ از آن استفاده نمایند که این مقدار هم در غذاهای عادی مثل نان و برنج یافت می شود، بنابراین نمک را از غذای افراد دیالیزی حذف کنید.

مصرف میوه جات

میوه هایی که دارای پتاسیم هستند  مثل موز، هندوانه، گوجه فرنگی، کیوی و آناناس باعث بالا بردن پتاسیم بیماران دیالیزی می شود و باعث می شود آن ها در  معرض خطر حملات قلبی کشنده قرار گیرند. به همین خاطر بایستی از خوردن این نوع میوه ها تا جایی که امکان دارد خودداری شود. میوه های که خوردن آن ها برای افراد دیالیزی بلا مانع است خیار و سیب می باشد.

مصرف گوشت

شخصی که دیالیز می شود بایستی در هر روز 12 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خود استفاده کند. به عنوان مثال اگر  شخصی دارای ۷۰ کیلوگرم وزن است، باید هر روز به مقدار ۱۵۰تا ۱۰۰ گرم گوشت سفید بدون چربی واستخوان استفاده نماید.

مصرف چربی

در حال حاضر دلیل ۵۰ درصد فوت بیماران دیالیزی مبتلا شدن به امراض قلبی عروقی متاثر از چربی بالا می باشد. به همین خاطر روغن های مصرفی بیماران  دیالیزی بایستی از چربی های گیاهی دارای چربی امگا3 باشد.

چند نکته در خصوص بیماران دیالیزی

به خاطر داشته باشید که هر شخص دیالیزی در هر روز  به بیشتر از ۳۰ تا ۳۵ کیلو کالری برای هرکیلوگرم وزنش احتیاج دارد،به همین خاطر  نباید بیشتر از این انرژی صرف کند و چربی مصرفی خود را نیز طبق همین مقدار کالری غذایی هماهنگ کند.

در برنامه غذایی یک بیمار دیالیزی بایستی یک رژیم غذایی کم چرب،کم نمک و کم پروتئین گنجانده شود.

ورزش را برای بیمارن دیالیزی بسیار مفید است. اما باید توجه داشته باشند تنها ورزش های معمولی و سبک را انجام دهند و از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزند.

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید