بهترین کلینیک تغذیه در تهران-بهترین مرکز تخصصی تغذیه در تهران

بهترین کلینیک تغذیه در تهران

متخصص تغذیه کیست

متخصص تغذیه بر علم تغذیه احاطه کامل دارد و از مواردی چون کمبودهای مواد غذایی، منابع مواد مغذی و چالش‌های تغذیه‌ای پیش روی افراد و جوامع آگاهی دارد.
متخصصین تغذیه برنامه‌ وعده‌های غذایی را بر مبنای علاقه مراجعین به غذاهای خاص طراحی می‌کنند تا بتوانند عادت‌های غذایی سالم و پابرجایی را در مراجعه کنندگان ایجاد کنند. متخصص تغذیه پس از ارزیابی نیازهای تغذیه‌ای خاص هر فرد برنامه یک رژیم غذایی سالم و در عین حال لذیذ را تهیه می‌کند.
در صورت ابتلا به عارضه‌هایی چون دیابت یا فشار خون بالا و لزوم پرهیز از مواد غذایی معین رژیم غذایی با توجه به نیازها و ضرورت‌های پزشکی تغییر داده می‌شود.
چنانچه در موقعیت‌هایی مانند سفرهای کوتاه مدت حفظ عادت‌های سالم غذایی دشوار باشد، متخصص تغذیه راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌کند، برای مثال در مورد اشاره شده، روش‌هایی را ارائه می‌دهد تا بتوانید پیش از سفر غذا را به شیوه‌ای سالم آماده و بسته‌بندی کنید و دیگر مجبور به سفارش غذا در رستوران‌های بین راهی نباشید.
پیش از مراجعه به مشاور تغذیه دست‌کم دو عامل مهم را باید در نظر گرفت: نخست آن که هدف و خواسته شما از این مشاوره چیست و دوم آن که چگونه می‌توانید متخصصی را پیدا کنید که از دانش و تجربه کافی برخوردار باشد و بتواند راهنمایی‌های عملی و علمی ارائه دهد.

تقریباً در تمامی موارد عامل نخست به تنهایی ضرورت دریافت مشاوره تغذیه را توجیه می‌کند، و در این صورت تعیین صحیح اهداف و خواسته‌ها به افراد کمک خواهد کرد تا رژیمی را جهت بهینه ساختن فرصت‌های برخورداری از سلامت کامل تهیه کنند.

متخصص تغذیه مجرب در مجموع باید توانایی ارائه مشاوره برای رفع مشکلات مرتبط با رژیم غذایی را داشته باشد و برای مثال بتواند بیمار را در خصوص کنترل وزن (کاهش یا افزایش وزن)، بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا، فتق هیاتال، کلسترول بالای خون، حساسیت به مواد غذایی، نقرس و اختلال‌های گوارشی راهنمایی کند.

ضمناً متخصص تغذیه می‌تواند توصیه‌هایی ارزشمندی را در خصوص وجود میزان کافی مواد مغذی در رژیم غذایی ارائه دهد، این که آیا فرد به مقدار کافی آهن، کلسیم، ویتامین‌های B، فیبر، پروتئین یا هر ماده غذایی ضروری دیگری مصرف می‌کند یا خیر.

برخی از ما تمایل داریم تا رژیم گیاهخواری داشته باشیم، اما روش صحیح رعایت آن و رساندن مواد ضروری لازم به بدن را نمی‌دانیم. یا این که صرفاً می‌خواهیم مقدار کمتر یا بیشتری از مواد معینی مصرف نکنیم، برای مثال می‌خواهیم مصرف لوبیای خشک را افزایش دهیم و در عوض گوشت قرمز کمتری مصرف کنیم، اما نمی‌دانیم چگونه جایگزینی درست را انجام دهیم.

اما چه انتظاری باید از جلسه مشاوره تغذیه داشته باشیم؟ متخصص تغذیه به ما کمک خواهد کرد تا تغییرهای دلخواه را در رژیم غذایی‌مان به وجود بیاوریم یا توصیه‌های پزشک را مطابق با محدودیت‌های شرایط ویژه‌مان به کار ببندیم. طبعاً یک نویسنده آزاد مشغول کار در خانه در مقایسه با کارمند یا تاجری که دائم در مأموریت یا سفر است، بهتر و راحت‌تر می‌تواند رژیم غذایی را رعایت کند.

متخصص تغذیه باید اطلاعات کامل و جامعی را در خصوص شیوه تغذیه و زندگی شما به دست بیاورد، به همین دلیل وی پرسش‌های متعددی را مانند موارد زیر مطرح می‌کند: چه کسی در خانه شما خرید انجام می‌دهد، آشپزی می‌کند و میز را جمع می‌کند، چه غذاهایی را دوست دارید یا دوست ندارید، برنامه کاری‌تان و الگوهای وعده‌های غذایی فعلی‌تان به چه شکل است؟

ما در ادامه یکی از بهترین کلینیک های تغذیه را به شما معرفی می کنیم.

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید