اسامی نقاشان معروف ایرانی

اسامی نقاشان معروف ایرانی

از جمله اسامی هنرمندان مشهور عبارتند از:

1. بهمن محصص

بهمن محصص متولد ۹ اسفند ۱۳۱۰ در رشت می باشد. او نقاش، مجسمه‌ساز و مترجم ایرانی می باشد. تابلوهای آوانگارد بهمن محصص از آثار بااعتبار نقاشی مدرن ایران به حساب می آید. او در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۸۹ در رم از دنیا رفت.

2. ایران درودی

ایران درودی در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۱۵ در مشهد چشم به جهان گشود. نویسنده، کارگردان، منتقد هنری و استاد دانشگاه رشته تاریخ هنر می باشد. بعضی از افراد اعتقاد دارند که درودی پیرو مکتب فرا واقع‌گرایی (سورئالیسم) می باشد. سالوادور دالی که نقاش مشهوری می باشد اصلا سبک درودی را به سبک خودش شبیه نمی‌دانست و معتقد بود درودی یک هنرمند از سرزمین شرق با ذوق و استعداد زیاد می دانست.

3. محسن وزیری مقدم

محسن وزیری مقدم در سال ۱۳۰۳ متولد گردید. او طراح، نقاش، مجسمه‌ساز و استاد هنر معاصر ایرانی می باشد. وزیری مقدم از ممتازترین نقاشان نوگرای ایران می باشد که با دیدگاه مدرنیستی و سبک فردی ویژه، آثاری تازه و مختص به خود را ابداع نموده است. او در سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۵ ریاست دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران را عهده دار بود. همچنین وزیری مقدم تنها نقاش ایرانی می باشد که موزه هنرهای مدرن نیویورک اثرش را بدون واسطه خریداری نموده است. محسن وزیری مقدم در ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ از دنیا رفت.

4. آیدین آغداشلو

آیدین آغداشلو متولد ۸ آبان ۱۳۱۹ در رشت می باشد. او نقاش، گرافیست، نویسنده، منتقد فیلم، تصویرگر کتاب‌های درسی ایران، مجلات و مؤسسات خصوصی می باشد. از آثار ممتاز و معروف این هنرمند می توان به «خاطرات انهدام» و «هویت: در ستایش ساندرو بوتیچلی» اشاره کرد.

5. کامبیز درم‌بخش

کامبیز درم‌بخش در ۸ خرداد ۱۳۲۱ در شیراز متولد شد. او طراح، کاریکاتوریست و گرافیست ایرانی می باشد و از پیشکسوتان هنر کاریکاتور در ایران محسوب می شود و در حرفه خود صاحب سبک می باشد. کامبیز درم بخش تعدادی نمایشگاه انفرادی از آثارش در کشورهای گوناگون جهان برگزار نموده است. لازم به ذکر است او برنده تعدادی جایزه بزرگ معتبر جهانی می باشد.

6. وای زد کامی

کامران یوسف‌زاده ملقب به وای زد کامی نقاش ایرانی می باشد که در سال ۱۳۳۵ در تهران متولد گردید. او پس از اتمام تحصیلات متوسطه به آمریکا و بعد به اروپا رفت و شروع به خواندن فلسفه و فیلمسازی نمود. او از سال ۱۹۸۴ در نیویورک سکونت دارد. نقاشی‌های پرتره وای زد کامی در نمایشگاه‌های گوناگون و زیادی به نمایش گذاشته شده است.

7. منوچهر یکتایی

منوچهر یکتایی در سال ۱۳۰۱ در تهران چشم به جهان گشود. او نقاش و شاعر آمریکایی ایرانی‌تبار می باشد. یکتایی از جمله معروف ترین نقاشان سبک اکسپرسیونیسم انتزاعی می باشد. او همچنین از پیشگامان نقاشی معاصر ایران محسوب می‌شود. خصوصیت اصلی آثار او بی‌تکلف بودن می باشد. لازم به ذکر است منوچهر یکتایی جایگاه خود را در نقش هنرمند در مکتب نقاشان نیویورک در کنار هنرمندانی مانند جکسون پالک و ویلم دکونینگ تثبیت نمود.

8. منیر شاهرودی فرمانفرمائیان

منیر شاهرودی فرمانفرمائیان متولد ۱۳۰۱ در قزوین می باشد. وی نقاش و جمع‌آوری‌کننده هنر مردمی می باشد. قطعا هندسه‌گراترین نقاش در حال حاضر ایران می باشد که مجموعه آثارش در بیشتر از نیم قرن، دائما بین شکل های منظم و ریتمیک هنرهای سنتی و رویکردهای انتزاعی مدرنیستی بوده است. 

در دید نخست، هنر او بر دو پایه نقوش تزئینی و آینه برقرار می باشد و مشخص می باشد که منشا این اصول از هنرهای سنتی ایرانی گرفته شده و مرتبط به هنر آینه‌کاری می باشد. اما با دید ژرف تر می‌توان به این مورد اشاره نمود که جوهر درونی هنر منیر فرمانفرمائیان هندسه می باشد و نه تزئینات و آینه. بعضی از اثرهای او در دوسالانه ونیز، ۱۹۵۸ به نمایش گذاشته شد. در اولین دوسالانه تهران در سال ۱۳۳۷ یک نقاشی انتزاعی از او به نمایش درآمد و سبب کسب مدال طلا برای او شد. منیر فرمانفرمائیان یکم اردیبهشت سال ۱۳۸۹ چشم از جهان فرو بست.

9. محمود فرشچیان

محمود فرشچیان در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۰۸ در اصفهان متولد شد و در دسته نقاشان معاصر ایرانی می باشد. فرشچیان بنیان‌گذار مکتب خود در نقاشی ایرانی می باشد که به صورت کلاسیک و همراه با تکنیک‌های تازه به منظور گسترش نقاشی ایرانی می باشد.

10. بهجت صدر

بهجت صدر محلاتی در سال ۱۳۰۳ در اراک متولد گردید. بهجت صدر در سال ۱۳۳۳ با کسب رتبه اول در رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران پایان‌نامه هنری اخذ نمود. سپس در سال ۱۳۳۴ بورسیه‌ای به منظور هنرآموزی از آکادمی در ایتالیا دریافت کرد. در سال ۱۳۳۵ جایزه سیمین همترازی شهر سن‌ویتو را دریافت نمود و یک نقاشی از او به همراه چند کار از نگارگران جوان ایران در بیست و هشتمین دوسالانه ونیز پذیرفته گردید. او در سال ۱۳۸۸ از دنیا رفت.

امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید